تبلیغات
پایگاه امام حسن علیه السلام - آیا مختار به امام حسن(ع) خیانت کرد؟
تماس با مدیر

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی: 
                 
آخرین مطالب
» مردی با سیمای انبیا و شكوه پادشاهان
» نگاهی کوتاه به زندگی امام حسن و امام حسین(علیهما السلام)
» شعر امام حسن (ع) كه چشم وصال را بینا كرد
» آیا مختار به امام حسن(ع) خیانت کرد؟
» حُسن حَسَن(ع) ؛ گمشده دوران ما
» امام حسن (ع) از دیدگاه حضرت مهدی (ع)
» امام مجتبی علیه السلام و خشمی که فرو نبرد!
» آیا مختار به امام حسن(ع) خیانت کرد؟
» حُسن حَسَن(ع) ؛ گمشده دوران ما
» صلح، مناسب ترین راهبرد امام مجتبی(ع) برای حفظ و ماندگاری دین(4)
» صلح، مناسب ترین راهبرد امام مجتبی(ع) برای حفظ و ماندگاری دین(3)
» صلح، مناسب ترین راهبرد امام مجتبی (ع) برای حفظ ماندگاری دین(2)
» احادیث اخلاقی امام حسن (علیه السلام)
» صلح، مناسب ترین راهبرد امام مجتبی(ع) برای حفظ و ماندگاری دین(1)
» شعر امام حسن (ع) كه چشم وصال را بینا كرد
» بنویس برای تاریخ...
» سردار مظلوم عشق
» جواب شش سوال مبهم از امام حسن مجتبی ع
» امامت امام حسن مجتبى ‏علیه ‏السلام در لابه لای متون
» شبیه‌ترین به پیامبر درصورت و سیرت
» قطره ای از صبر و کرامت امام حسن مجتبی(ع)
» روایت شجاعت و کیاست امام حسن مجتبی (ع)
» مهارت های ارتباطی امام حسن(علیه السلام)
» داستان های کوتاه درباره امام حسن (علیه السلام)
» احادیث اخلاقی امام حسن (علیه السلام)
» نگاهی کوتاه به زندگی امام حسن و امام حسین(علیهما السلام)
» کارنامه ده ساله امام مجتبی علیه السلام در مدینه منوره
» امام حسن (ع)
» آسمان در زمین
» نقطه پرگار درماندگان
درباره ما
مظهر حسن خداوند، سراپاست حَسن
حُسن را آینه در صورت و معناست، حَسن
دومین رهبر اسلام، پس از خت م رسل
بعد مولا همه را سیّد و مولاست حَسن
مظهر صلح و صفا، دشمن سازش با ظلم
سبط اكبر، بخدا آیت كبری ست حَسن
یوسف فاطمه و آل رسول ست بنام
صاحب صورت و هم سیرت زیباست حسن
نشناسیم بحق مرتبه شوكت او
درك ما قطره و، در مرتبه دریاست حسن
دیده گریانِ غمش، روز جزا دلشادست
مایه روشنی چشم و دل ماست، حسن
می دهد مادر او مزد عزاداری ما
هر چه باشد پسر ارشد زهراست حسن
بود مظلوم نه تنها به حیات و به ممات
بلكه مظلوم ترین رهبر دنیاست حسن
می توان دید ز ویرانی قبرش به بقیع
تا كجا صابر و مظلوم و شكیباست حسن
كه شنیدست تن كشته ببندند به تیر
زین حقیت سند زنده و گویاست حسن
همدم و همنفس، قاتل جانش گردید
آن زمان دید كه بی یاور و تنهاست حسن
یاد یك لحظه اش از دل همه شادی ببرد
قبر ویرانه اش از بس كه غم افزاست حسن
دل بسوزاند اگر یاد لب خشك حسین
غربتش، عامل سوزاندن دلهاست، حسن
آنكه یك لحظه امید خوشی از دهر نداشت
وارث درد و غم اُمّ ابیهاست حسن
نویسندگان
آماروبلاگ
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
طراح قالب
چهار هزار شهید
+ نوشته شده توسط رحمان نجفی در چهارشنبه 5 فروردین 1394 و ساعت 11:35 ق.ظ | نظرات()


 
فراز و فرود تاریخ رابطه مستقیم دارد با سعود و نزول عقل و محصولاتش، یعنی درایت و بصیرت در جامعه. هرگاه در یك جامعه عقل در قوس صعود قرار گیرد جامعه به سمت كمال و الهی شدن پیش می‌رود و آن‌گاه كه طلوع جهل در یك جامعه صورت پذیرد غروب انسان حاصل می‌گردد.
یكی از پرفراز و فرودترین جریان‌ها در كل تاریخ، سیر تاریخی ائمه(علیهم‌السلام) است، كه گاه برحسب ظاهر در جامعه قدرت می‌گرفتند و درزمانی دیگر به انزوا گرفتار می‌شدند. دراین‌بین تاریخ زندگی و دوران امامت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) یكی از مظلومانه‌ترین روزگارهای اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به شمار می‌رود. روزگاری كه همراه بود باخیانت یاران نزدیك و نادانی برخی از خواص. دوره‌ای كه تطمیع و تهدید چشم‌ها را بست و تعصب كور زبان‌ها را گشود؛ جهل مردم از تیغ شمشیر تا نیش زبان را بر امام(علیه‌السلام) رواداشت و كار را به آنجا رساند كه مظلومیت آن یگانه دوران زبان زد خاص و عام شد .
عدم شناخت باعث شد به غارت خیمه امام(علیه‌السلام) دست بزنند
با سیری در تاریخ امام حسن(علیه‌السلام) به کلیدواژه‌ای می‌رسیم كه می‌توان همه مظلومیت آن امام را به این واژه منتسب نمود. آن شاه‌کلید واژه امام شناسی است . جامعه زمان امام حسن(علیه‌السلام) نسبت به امام و جایگاه آن فهم درستی نداشتند و مردم عموماً و خواص غالباً امام(علیه‌السلام) را چون یكی از قدرت‌طلبان می‌دیدند كه برای حاكم شدن بر نقطه‌ای اقدام به لشکرکشی نموده است. همین عدم شناخت باعث شد به اندك شایعه‌ای امام(علیه‌السلام) را رها نموده و حتی به غارت خیمه امام(علیه‌السلام) دست بزنند.
معاویه كه احتمال می‌داد در مقابله با لشكر امام حسن(علیه‌السلام) ناتوان باشد، با مكری اقدام به پراكنده نمودن شایعه در بین لشكر امام(علیه‌السلام) نمود و به جاسوسان خود دستور داد تا خبر صلح معاویه با امام را در بین لشكر پخش نمایند؛ شایعه‌ای كه از بیخ و بن دروغ بود . لشكریان كه شایعه را باور كرده بودند به چند گروه تقسیم شدند كه همه آن‌ها به‌غیراز یك گروه در کلیدواژه‌ای كه مطرح شد، یعنی امام شناسی مشكل داشتند و معرفت لازم را به امام زمان خود نداشتند.
گروه اول عوامی بودند كه به طمع غنیمت با لشكر امام(علیه‌السلام) همراه شده بودند. اینان بلافاصله با شنیدن شایعه صلح امام(علیه‌السلام) به سمت دارائی‌های لشكر حمله‌ور شده و هرچه را توانستند به غارت بردند تا آنجا كه با حمله به خیمه امام(علیه‌السلام) عبا امام(علیه‌السلام) را از دوشش برداشتند و درحالی‌که وی مشغول نماز بودند سجاده را از زیر پایش كشیدند. این گروه نه‌تنها امام(علیه‌السلام) و جایگاه امامت را نمی‌شناختند بلكه از دنیا فقط زندگی حیوانیش را درك كرده بودند و چون لاشخوران در هر جا كه بوی مختصری از دنیا می‌آمد حاضر می‌شدند.
گروه دوم خواصی بودن كه به طمع ریاست‌های بعد از پیروزی، با امام همراه شدند. این گروه نیز به‌محض شنیدن شایعه صلح امام حسن(علیه‌السلام) و سپردن قدرت به معاویه از امام(علیه‌السلام) جداشده و به معاویه پیوستند؛ تا شاید در آن دستگاه سردوشی دریافت كرده و به پست و مقامی برسند. این افراد معمولاً ازجمله افراد ملون و چندرنگی بودند كه به اندك مسئله‌ای رنگ تغییر داده و در سپاه مقابل آرایش می‌گرفتند. برای آن‌ها نام پرآوازه ونانی چرب مهم بود كه خود و اطرافیانشان را سیر كند. دراین‌بین می‌توان از شبث بن ربعی نام برد. وی ابتدا در سپاه امام حسن(علیه‌السلام) بود و پس از شنیدن شایعه صلح به سپاه معاویه گروید و امام(علیه‌السلام) را تنها نهاد. كما اینكه در كربلا از دعوت‌کنندگان سیدالشهدا(علیه‌السلام) بود و سپس به شكرانه قتل سیدالشهدا(علیه‌السلام) مسجدی باشکوه بنا نهاد.
دسته سوم دوستانی بودند كه به خاطر جهل به مقام امام(علیه‌السلام) و عدم ایمان به حكمت و دانش او پس از شنیدن شایعه صلح امام(علیه‌السلام) كاسه داغ‌تر از آش شدند و تا مرز تكفیر حضرت پیش رفتند؛ هر جا با امام(علیه‌السلام) روبه‌رو می‌شدند زبان به طعن امام گشوده و حتی او را خوارکننده مؤمنان لقب داده و در پاسخ به سلام حضرت می‌گفتند عَلَیْكَ یَا مُذِلَّ الْمُؤْمِنِین‏ اینان غالباً دشمنان حضرت نبودند بلكه به صریح روایت و تاریخ از شیعیان امام حسن(علیه‌السلام) بودند و حتی بعضی از این‌ها چون حجر بن عدی بعد‌ها درراه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شهید شدند ثقیف بن بكاء می‌گوید حسن بن علی(علیه‌السلام) را پس از انصراف از جنگ با معاویه و در حال بازگشت دیدم كه با حجر بن عدی روبه‌رو شد و حجر به او گفت سلام بر تو ای خوارکننده مؤمنین . حجر بن عدی كسیست كه باعلاقه بسیار درراه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) می‌كوشد اما در اینجا چون نتوانست عمل امام(علیه‌السلام) را هضم كند زبان به طعن امام(علیه‌السلام) گشود.
این گروه از دوستان یك مشكل اساسی داشتند و آن عدم شناخت صحیح از امام(علیه‌السلام) .این گروه اگر واقعاً امام شناسان خوبی بودند برفرض صلح امام(علیه‌السلام) بازهم نباید دور امام(علیه‌السلام) خود را خالی نموده و میدان را به دشمن واگذار می‌كردند. این نشان می‌دهد پیروی آن‌ها پیروی اعتقادی نبوده و فقط به‌صرف علاقه شخصی دنبال لشكر امام(علیه‌السلام) راه افتادند .
البته دراین‌بین خوارجی هم بودند كه به خیال خود به دنبال حق می‌گشتند و این بار حق را درحرکت امام حسن(علیه‌السلام) دیده بودند و چون شایع شده بود امام(علیه‌السلام) از حق پا پس كشیده است حكم به تكفیر ایشان نموده و حتی دست به ترور امام(علیه‌السلام) زدند. یكی از آن‌ها جراح بن سنان است. او درحالی‌که شعار می‌داد: «ای حسن كافر شدی، چنان‌که پدرت نیز كافر شد!» به‌سوی حضرت حمله‌ور شد و با شمشیر ضربه‌ای به ران آن حضرت زد که باعث جراحت شدید امام(علیه‌السلام) شد تا آنجا كه خوف شهادت برای حضرت محتمل بود.
جالب این است كه بسیاری از طعن كنندگان با لطف امام(علیه‌السلام) روبه‌رو می‌شدند و این نشان می‌دهد كه آن‌ها در طعن خود قاصر بودند و نه مقصر؛ یعنی فهمشان بیش از این نبود. لذا امام(علیه‌السلام) گاه برای برخی از این‌ها چون سفیان بن ابی لیلی از خدا طلب رحمت نموده و از آن‌ها خواسته بنشینند تا امام(علیه‌السلام) اصل واقعه را برای آن‌ها بیان كند و معمولاً پس از بیان امام(علیه‌السلام) قانع شده و عذرخواهی می‌نمودند
صلح نامه ای که با معاویه امضا شد.
پس از آن‌كه این سه گروه دور امام(علیه‌السلام) را خالی نمودند حضرت كه آن‌ها را مرد جنگ نمی‌دید به‌ناچار صلح‌نامه‌ای را با معاویه امضا نمود تا به‌واسطه آن فرصتی را برای بقاء در بین مسلمین و ارشاد آن‌ها پیدا نماید تا مبادا اصل اسلام نابود گردد. خود حضرت بعدها در پاسخ به كسانی كه او را متهم به ذلیل كردن مؤمنین می‌كردند چنین فرمودند: من مؤمنان را خوار نكردم ولى عزیز کننده مؤمنانم، چون من دیدم شماها نیروى مقاومت (با هواداران معاویه) ندارید كار را واگذار كردم تا من و شماها در میان آن‌ها بمانیم، چنانچه آن عالم كشتى را معیوب كرد تا براى صاحبانش بماند و چنین است كار شخص من با شماها تا بمانیم در میان آن‌ها.
مختار و خونخواهی اباعبدالله(ع)
اما دراین‌بین دسته چهارمی بودند كه به خاطر معرفتی كه به امام(علیه‌السلام) داشتند تا لحظه آخر همراه ایشان ماندند و هرگز دست از امام خود نكشیدند ؛شخصیت‌هایی كه كیاست آن‌ها باعث شد كه امام زمان خود را درست شناخته و تا مرز توان از او حمایت نمایند و زمام امور خود را به او بسپرند.
ازجمله خصوصیات این افراد این بود كه نه‌تنها معرفت به امام زمان خود داشتند، بلكه از درایت لازم نیز برای حمایت از ایشان برخوردار بودند به‌عنوان‌مثال یكی از بارزترین این افراد مختار ثقفی است. او همان كسیست كه بعد از شهادت امام اقدام به خونخواهی سیدالشهدا(علیه‌السلام) نمود و انتقام خون حسین(علیه‌السلام) را از قتله كربلا گرفت .
در واقعه صلح امام حسن(علیه‌السلام) مختار كه جوانی دلیر بود ابتدا كمی از صلح امام مكدر شد. ولی ازآنجاکه امام شناس خوبی بود بر ناراحتی خود غلبه كرد و عالمانه به مصلحت امام(علیه‌السلام) تن درداد و حتی بعد از وقوع صلح تحمیلی امام را رها نكرده و تا پای جان همراه امام ماند. زمانی كه امام در مدائن و در خانه سعد بن مسعود به خاطر جراحتی كه جراح بن سنان بر حضرت وارد كرده بود بستری بود این مختار بود كه باکیاست خود نقشه‌های مختلف را خنثی می‌نمود و جلوی ترور ایشان را می‌گرفت.
گروهی مختار را متهم می‌نمایند به این‌كه به خاطر تقرب به معاویه قصد تحویل امام(علیه‌السلام) به معاویه را داشته است كه این افترائی است كه دامن مختار از آن پاك است. كسانی كه مختار را می‌شناسند می‌دانند كه او بی پروا نسبت به اهل‌بیت(علیه‌السلام) عشق می‌ورزید و هرگز در مخیله‌اش خیانت به امام(علیه‌السلام) راه پیدا نكرد. چگونه ممكن است كسی كه جانش را در خونخواهی امامش فدا نموده قصد تحویل امام(علیه‌السلام) به معاویه را داشته باشد.
مختار ، انسان کیاس و سیاسی
اما حقیقتت این است كه مختار انسان فوق‌العاده كیاس و سیاسی بود وی شهادت كیاست خود را از امیر المومنین(علیه السلام) گرفته بود. اصبغ بن نباته می‌گوید روزی حضرت علی(علیه‌السلام) مختار را که طفلی کوچک بود به روی زانوی خود نشاند و وی چنین خطاب قرارداد یا کیس یا کیس(ای باهوش ای باهوش ). وی در حفظ جان امام(علیه‌السلام) از این هوش و درایت نهایت استفاده را نمود. عموی مختار سعد بن مسعود در زمان امیر المومنین(علیه‌السلام) والی مدائن شد و تا زمان معاویه در این سمت باقی ماند مختار كه خیانت خواص را به چشم خود می‌دید و از طرفی عدم تحویل امام(علیه‌السلام) را خطری برای جایگاه عمویش می‌دانست خوف آن را داشت كه عمویش نیز چون دیگر خواص آخرت خود را به دنیا بفروشد و به امام(علیه‌السلام) خیانت نموده و امام(علیه‌السلام) را به معاویه تحویل دهد. لذا به عموی خود پیشنهاد داد تا امام را به معاویه تحویل دهد تا او را بیازماید و ببیند كه آیا در اندیشه خیانت هست یا نه كه پس از طرح آن با برخورد عموی خود مواجه شد و به وفاداری او مطمئن گردید .
وادی ولایت وادی درایت پیشگان شجاعی چون مختار است. اگر كسی شجاعت داشته باشد و درایت نداشته باشد در آنجا كه باید ، به مصلحت مدنظر امام خود تن نخواهد داد و آن‌که درایت دارد و شجاعت ندارد حق را می‌فهمد اما ترس او را به زبونی كشیده و از حق روی‌گردان می‌كند.
منبع مقاله :
فرهنگ نیوز

شنبه 25 شهریور 1396 07:53 ب.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological
world the whole thing is available on net?
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:33 ب.ظ
Hi! Quick question that's totally off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue.
If you have any recommendations, please share.
Thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 08:31 ق.ظ
Incredible story there. What happened after? Take care!
دوشنبه 9 مرداد 1396 01:12 ب.ظ
I do agree with all the concepts you have introduced in your post.
They're really convincing and can definitely work.

Nonetheless, the posts are very brief for starters. Could you please prolong
them a bit from next time? Thanks for the post.
چهارشنبه 7 بهمن 1394 05:32 ق.ظ

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان
100 درصد تضمینی

توجه : پس از وارد شدن به لینک ها 15 ثانیه صبر کنید و سپس روی دکمه ی
سبز رنگ "رد کردن تبلیغ" کلیک کنید.

لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/toopfile14

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/toopfile13
پنجشنبه 29 مرداد 1394 03:24 ب.ظ
سلام دوست عزیز! خوبی؟!!

مطالب وبلاگت خیلی زیبا و مفیده!

ولی چرا ازش کسب درآمد نمیکنی؟؟!

کافیه توی ((سیستم کسب در آمد پی پاپ)) ثبت نام کنی.

بعد وبلاگت رو در قسمت سایت ها ثبت میکنی.

بعد کد رو در قالب وبلاگت قرار میدی.

بعد به ازای هر بازدیدکننده که در وبلاگت کلیک کنه 45 ریال به حسابت اضافه میشه.

تسویه حساب ها به طور منظم و روزانه انجام میشه.

کافیه که امتحان کنی!

مطمئنم خوشت میاد و راضی خواهی بود!

منتظرت هستم!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
منوی اصلی
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
ابر برچسب‌ها
نظرسنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟دیگر امکانات